nedjelja, 30. studenoga 2008.

Biokovo- prvorazredni prostor za planinarsku rekreaciju


Biokovo je prvorazredni prostor za planinarsku rekreaciju. Visoke litice s podnožja Makarskog primorja izgledaju dostupne samo alpinistima, ali nije tako. Čitav niz vješto provedenih staza, stoljećima korištenih, danas služi planinarima i ambicioznijim turistima. Istina, do većine slikovitih vrhova na primorskoj strani treba pješačiti 3 - 4 sata, ali nagrada za trud sasvim je odgovarajuća.

Biljni svijet Biokova je vrlo bogat. Možete pomirisati cvijet jedne od 2274 biljnih vrsta koje rastu na biokovskom kršu. Na različitim visinama i u različitim okolnostima razvili su se različiti oblici vegetacije, od mediteranske do alpske. Posebnu pozornost zaslužuju biokovski endemi. Vrlo su zanimljivi šumski rezervati autohtonog dalmatinskog crnog bora, jele i bukve.

Raznolik je životinjski svijet Biokova, a osobito životinjski svijet podzemnih pećina. Na Biokovu se gnijezde neke krajnje prorijeđene vrste ptica poput orla i sokola. Ovdje je stalno obitavalište vuka i vepra, a posebna su atrakcija divokoze i mufloni koji su ovdje našli povoljno stanište.

O životnoj povezanosti Biokova i okolnog stanovništva svjedoče i ruševine nekadašnjih pastirskih nastambi koje se mogu vidjeti uzduž Biokovske ceste. Do samog vrha Biokova sv. Jure vodi asfaltirana cesta pa se za samo pola sata vožnje automobilom iz bilo kojeg turističkog mjesta Makarske rivijere može stići do prekrasnih vidikovaca s kojih se ovaj dio Dalmacije vidi kao na dlanu, od Splita do rijeke Neretve s otocima: Brač, Hvar, Korčula, Vis, Mljet te poluotokom Pelješac.

Malo je planina na svijetu koje su se tako impresivno približile moru i tako lako omogućile posjetitelju predivne panoramske vidike sa svojih vrhova.

Pogledajte slike u albumu: DIVLJE SVINJE koje je slikao Marko Lončar!!!!!!

ponedjeljak, 25. kolovoza 2008.

utorak, 12. kolovoza 2008.

Izlet na Biokovo

Ove prekrasne slike iz Biokova je snimila Mila Serdarević. Slike prikazuju atmosferu sa nedavnog izleta na Stan.


Pogledajte sve slike iz Biokova klikom na albume "Biokovo 1 i 2" na lijevoj traci!



utorak, 5. kolovoza 2008.

Slike govore više od tisuću riječi

Dionica ceste Donji Rastovac-Grabovac je u vrlo lošem stanju što vam pokazuju i ove slike. Točnije, od crkve sv. Stjepana pa do vijadukta koji se radi blizu skretanja za Mladine ima puno velikih i dubokih rupa zbog čega je vrlo teško voziti osobni automobil tom dionicom.












Kako doznajem dionicu od vijadukta(Mladine) pa do crkve u Grabovcu će obnoviti Hrvatske autoceste jer su gradnjom autoceste i teškim strojevima uzrokovali njeno oštećenje. Međutim, oni nisu odgovorni za dionicu od sv. Stjepana do vijadukta(Mladine) već se za to trebaju pobrinuti odgovorni iz županijske uprave za ceste.

utorak, 25. ožujka 2008.

POČELI RADOVI NA PROBIJANJU TUNELA


Nakon službenog početka radova 06.11.2007. i stanke od 3 mjeseca konačno su počeli radovi na tunelu sv. Ilija kroz Biokovo. Već tjedan dana mehanizacija "Hidroelektre niskogradnje" i splitskog "Konstruktor-inženjeringa" intezivno se bavi bušenjem planine i odvozom materijala. Početkom ovih radova u potpunosti je aktivirano gradilište na sjevernom portalu tunela sv. Ilija koji bi trebao biti gotov do sredine 2010. godine. Tunel će se bušiti s obje strane Biokova po 5 metara odnosno 10 metara po danu. Tijekom njegove izgradnje gradit će se i prilazne ceste prema čvorištu autoceste Zagvozd. I ovaj je početak radova kao i oni prije izazvao veliki interes i pozornost žitelja Imotske krajine, a pogotovo Rastovčana.

srijeda, 30. siječnja 2008.

Gradnja autoceste kroz Zabiokovlje


Dionica autoceste Šestanovac-Zagvozd-Ravča u dužini od 38 kilometara vrijedna jednu milijardu i 660 milijuna kuna bit će dovršena do kraja ove godine. Gradnja autoceste će omogućiti gospodarski razvoj,osobito turizma u cijelom zabiokovskom kraju. Dalmatina svojim prolaskom kroz Zabiokovlje ima veliku važnost, a posebno u Zagvozdu koji će postati novo prometno čvorište.



Na kraju dionice Šestanovac-Zagvozd točnije pokraj samog čvora Zagvozd gradi se Centar za održavanje i kontrolu prometa. U njemu će biti tehničko održavanje i službe HAC-a. U sklopu čvora Zagvozd rješavaju se i spojne ceste prema tunelu sv. Ilija. Velika asfaltna baza zagrebačke tvrtke "Viadukt" instalirana na nekoliko tisuća četvornih metara uz prometnicu Zagvozd-Rastovac.

Slike iz Gornjeg Rastovca